Zakazzyn

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down

Zakazzyn

Pisanie  Gość on Nie Paź 15, 2017 12:26 pm

Nazwa: Zakazzyn
Czas: 8 miesięcy
Powszechność: Bardzo często spotykane
Opis: Zakazzyny swoim kształtem przypominają literkę „S”. Ciało obrastają kilku milimetrowe, niebieskie włoski, które gdy tylko poczują zimno, przylepiają się do skóry, zatrzymując ciepło.  Są wielkości palca wskazującego u dorosłego człowieka. Pożywiają się nektarem, co ułatwia im mała „trąba”, która służy również do zapylania kwiatów. Z grzbietu wyrastają przeźroczyste skrzydełka, które niemal cały czas trzepoczą, przez co można usłyszeć charakterystyczny odgłos.
Na noc chowają się wśród roślin albo też w wodzie – pływanie nie sprawia im problemu, potrafią przeżyć pod wodą do 30 minut.  Samiczki można łatwo rozróżnić od samców, bowiem ich głowa pokryta jest złotymi włoskami, nieco dłuższymi, niż te niebieskie.
Zapładniają się płciowo; później na liściach lub płatach kwiatów składają 2-milimetrowe jajeczka (od 20 do 35). Po tygodniu z jajeczek wykluwają się małe larwy, zwane Zynami – są one mniejsze, nie posiadają włosków, ani skrzydełek, za to mają odnóża, które odpadną po pięciu dniach; jako poczwarki zaczynają im wyrastać skrzydła i pojawia się niebieskawy puch, który po czterech dniach przemieni się we włosy – wtedy też stają się dorosłymi osobnikami.
Są częstym pokarmem dla innych; rzadko uciekają przed drapieżnikami, pomimo że są dość szybkie.
avatar
Gość
Gość


Powrót do góry Go down

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry


 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach